PIĄTA ROCZNICA NADANIA IMIENIA SZKOLE

Pamięci Powstańców Styczniowych

 27 stycznia to wyjątkowy dzień dla unieckiej szkoły. W 5 rocznicę nadania szkole imienia Powstańców Styczniowych lokalna społeczność przeżyła podniosłą uroczystość. W ramach projektu edukacyjnego zatytułowanego ,,Pamięci Powstańców Styczniowych 1863” klasa II gimnazjum pod kierownictwem swojej wychowawczyni, Pani Bożeny Wesołowskiej, przygotowała obchody Dnia Patrona. Wśród zaproszonych gości byli: starosta płoński Andrzej Stolpa, wójt gminy Raciąż Ryszard Giszczak, przewodniczący rady gminy Jarosław Jaworski, proboszcz Wojciech Iwanowski, autorka książki ,,Rok 1863” Katarzyna Maludy, radni gminy, rodzice i grono przyjaciół szkoły.

W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej gimnazjaliści rozpoczęli swój niecodzienny występ. Powitania dokonała dyrektor szkoły Anna Ossowska. Następnie Mateusz Markiewicz ogłosił wyniki konkursu multimedialnego ,,Powstanie Styczniowe oczami dziecka”. Najlepsze prezentacje należały do uczennic klasy IV – Kingi Kowalewskiej i Zuzanny Kuskowskiej oraz Ewy Wielgolaskiej – uczennicy klasy I gimnazjum. Nagrody zwycięzcom wręczała pani Katarzyna Maludy. Wszyscy widzowie obejrzeli też wspominane wyżej prezentacje.

Część artystyczna wzorowana była na fragmentach powieści ,,Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu” i dostarczyła mnóstwa wzruszeń. Uczniowie odegrali sceny z życia bohaterów książki, od przywitania głównych bohaterów po powrocie ze studiów, rozmowy przy obiedzie o ówczesnej sytuacji w kraju, przygotowań do powstania, przysięgę Hipolita i Karola, czas powstania aż do momentu potyczki powstańczej pod Unieckiem.

Pieśń ,,Boże coś Polskę” zaintonowała Ewa Wielgolaska a wraz z nią śpiewała cała sala. Dopełnieniem części artystycznej była recytacja wiersza ,,Jeniec” w wykonaniu tejże uczennicy. Ciekawym punktem programu był wywiad, który przeprowadził Maciej Charzyński z panią Katarzyną Maludy. Autorka stwierdziła, że do napisania książki przyczyniło się to, że była oczytana w tematyce powstańczej, a jeden z bohaterów prezentuje jej stanowisko: ,,Julian Janicki – to ja, a przepis na smalec też jest mój”. Według pani Maludy napisanie tej książki to tylko próba. Problemem, z którym się boryka to brak zainteresowania czytelnictwem, ale stwierdza: ,,Nie wierzę, że ktoś nie lubi czytać”.

Wincenty Pol pisał:

,,A cóż w świecie nad miód polski?

Nad kord stary, snop podolski,

I nad polski śpiew”

To właśnie śpiew rozpoczął biesiadę patriotyczną. Uczestnicy uroczystości na pamiątkę spotkania otrzymali śpiewnik patriotyczno – biesiadny. Rozpoczęło się wspólne śpiewanie w poczuciu serdecznych więzi międzyludzkich i narodowych, co było świadectwem przybliżenia historii naszego narodu.

Na zakończenie obchodów głos zabrali starosta płoński, przewodniczący rady gminy i ksiądz proboszcz. W swoim wystąpieniu podziękowali pani dyrektor, uczniom, nauczycielom, a szczególnie rodzicom za przygotowanie wspaniałej uroczystości nie tylko szkolnej, a prawdziwie patriotycznej.

Ostatnim akcentem świętowania było zaproszenie wszystkich na poczęstunek w staropolskim stylu przygotowany przez rodziców oraz wpisy do ksiąg pamiątkowych.

Więcej zdjęć w GALERII w zakładce PIĄTA ROCZNICA