ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2018/2019

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Listy Kandydatów

kl 1

pp op

Dzień Dziecka w SP w Uniecku

Z okazji Dnia Dziecka 3. czerwca dzieci z Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego i klas I-III pojechały na wycieczkę do „Strefy aktywnego wypoczynku – Mamut Camp” w Strzegowie. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji; między innymi dmuchane zjeżdżalnie, gry terenowe i animacyjne. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, dzieci miały okazję ulepić z masy solnej mamuta – symbol ośrodka. Ostatnią atrakcją dla uczniów był film animowany pt. „Rycerz Blaszka – pogromca smoków”. Dzieci zmęczone lecz zadowolone wróciły do szkoły. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum uczestniczyli w zawodach sportowych. Po wyczerpującej aktywności czekały na nich pieczone kiełbaski i napoje przygotowane przez Radę Rodziców.

Światowy Dzień Bez Tytoniu w SP w Uniecku

W ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu (31.05.) uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uniecku aktywnie uczestniczyli w propagowaniu zdrowego stylu życia. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Papierosom mówimy NIE!” dotyczącą szkodliwego działania nikotyny. Następnie obejrzały film edukacyjny „Było sobie życie”, obrazowo pokazujący jak palenie wpływa na organizm człowieka. Kolejnym krokiem było narysowanie rysunków zniechęcających do palenia papierosów. Swoje prace dzieci prezentowały na wystawach klasowych.

Lekcja otwarta w SP w Uniecku

29. maja 2019r. w ramach Rządowego programu Aktywna Tablica nauczyciele ze szkół podstawowych z Koziebród, Raciąża i Uniecka uczestniczyli w zajęciach otwartych z edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie II przez panią Dorotę Skwarską. Tematem przewodnim zajęć było: „Położenie kontynentów na kuli ziemskiej oraz ich mieszkańcy”. Uczniowie pracowali metodami aktywizującymi, wykorzystując technologię informacyjno-komputerową. Podczas lekcji uczniowie byli bardzo aktywni i zdyscyplinowani. Zostali nagrodzeni przez obserwujących brawami. Po przeprowadzonych zajęciach p. Monika Rutynowska, nauczycielka języka angielskiego przedstawiła prezentację dotyczącą wykorzystania TIK w Szkole Podstawowej w Uniecku, autorstwa p. Marzanny Pietrzak, po której nauczyciele wymienili się ze sobą spostrzeżeniami dotyczącymi przeprowadzonych zajęć oraz wykorzystywania w pracy dydaktycznej nowoczesnych technologii.

TIK w szkole podstawowej (prezentacja do pobrania)

Dzień Rodziny 

27. maja w Szkole Podstawowej w Uniecku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Rodziny. Dzieci z Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego i klas I-III wraz z wychowawczyniami p. Danutą Bojanowską, p. Anną Nowakowską, p. Bożeną Wiechowską, p. Jadwigą Grzybińską, p. Dorotą Skwarską oraz p. Barbarą Rutynowską, przygotowały program artystyczny dedykowany wszystkim rodzicom. Najmłodsi zaprezentowali wiersze, piosenki oraz układ taneczny. Natomiast starsi uczniowie popisali się umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi. Zwieńczeniem uroczystości był występ dziewcząt z klasy IV, które zaśpiewały takie przeboje jak: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Skrzydła”, „Meluzyna”. Na koniec głos zabrała pani Dyrektor Anna Ossowska składając najlepsze życzenia wszystkim rodzicom.

Wycieczka do Torunia

13 maja, w nagrodę za zajęcie II miejsca w gminnym konkursie ZBIÓRKI MAKULATURY W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH Z GMINY RACIĄŻ, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pojechali na krajoznawczą wycieczkę do Torunia. Jej celem było poznanie Toruńskiej Starówki, wpisanej na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, oraz historii i tradycji związanych z tym miastem.

Uczniowie wraz z opiekunami oglądali seans w Planetarium i uczestniczyli w warsztatach w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Tam przygotowali pierniki do wypieku i poznali historię ich powstania. Odwiedzili również Dom Legend Toruńskich poznając najstarsze legendy związane z tym miastem. Ostatnim punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, z którego wszyscy podziwiali piękno Starego Miasta.

OGŁOSZENIE!!!

„Informujemy, że Szkoła Podstawowa w Uniecku zawiesza strajk. W związku z powyższym od 24 kwietnia 2019 r. (środa) zajęcia we wszystkich klasach będą odbywały się zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć”

OGŁOSZENIE!

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku egzaminy ósmoklasisty w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. odbyły się bez zakłóceń.

Dyrektor

Anna Ossowska

OGŁOSZENIE!

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku egzaminy gimnazjalne w dniach 10-12 kwietnia 2019 r. odbyły się bez zakłóceń .

Szkoła jest należycie przygotowana do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i nie przewiduje żadnych problemów.   

                                                                                                                                                             Dyrektor

                                                                Anna Ossowska

UWAGA !!!

“W związku z zaplanowanym strajkiem nauczycieli od dnia 8 kwietnia 2019 r. Wójt Gminy Raciąż wraz z dyrektorami szkół informują, że szkoły będą czynne i zapewnią opiekę dzieciom.

Wójt Gminy Raciąż i dyrektorzy szkół”

Rekrutacja rok szkolny 2019/2020

 

Konkurs „Wiem wszystko o Gminie Raciąż”

Regulamin konkursu (plik do pobrania)

Zarządzenie 14.2019 (plik do pobrania)

POWITANIE WIOSNY

21. marca w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie klas I-III oraz Oddziału i Punktu Przedszkolnego w Uniecku uczestniczyli w wycieczce do Akademii Aktywnego Wypoczynku w Strzegowie. Po przybyciu i serdecznym powitaniu w ośrodku dzieci zostały podzielone na cztery zespoły. Każda grupa pod kierunkiem animatora kultury brała udział w warsztatach kulinarnych, plastycznych, sportowych oraz w zabawach na zamku dmuchanym. W czasie zajęć kulinarnych pod kierunkiem kucharza dzieci przygotowały pizzę. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali mamuta z papieru – logo ośrodka. Przedostatnim punktem programu wycieczki było wykonanie Marzanny. Dzieci ze śpiewem i okrzykami pożegnały zimę. Na zakończenie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Ten dzień upłynął w atmosferze zabawy, radości i śmiechu.

OGŁOSZENIE!!!

Szkoła Podstawowa w Uniecku prowadzi postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2019/2020 do oddziału przedszkolnego, punktu przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej.

Wnioski należy składać w sekretariacie szkoły w terminie od 11 lutego 2019 r. do 11 marca 2019 r. do godziny 15.00.

List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców

CHOINKA

W ostatnią sobotę stycznia w odświętnie udekorowanej sali odbyła się zabawa choinkowa zorganizowana przez Radę Rodziców. Punktualnie o godzinie 16.00 przewodnicząca Rady Rodziców – p. Beata Herman przywitała wszystkich gości i życzyła udanej zabawy. Uroczystość rozpoczęto nowoczesnym przedstawieniem wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka” w wykonaniu uczniów klasy VI. Dodatkowym urozmaiceniem wieczoru były występy dziewcząt z klasy VI i VIII w różnorodnych układach tanecznych. Nie zabrakło również długo oczekiwanego gościa – św. Mikołaja, który rozdał dzieciom prezenty. Czas choinkowej imprezy upłynął na wspólnej integracji i tańcach. Dzieci i młodzież uczestniczyły w różnych zabawach i ciekawych konkurencjach prowadzonych przez animatora. Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za zorganizowanie tegorocznej zabawy choinkowej.

Dzień Patrona

25. stycznia 2019 roku odbyły się szóste obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Uniecku. Uroczystą akademię, pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego p. Bożeny Wesołowskiej, przygotowali uczniowie klas IV, VII i III gimnazjum. Młodzież recytowała patriotyczne wiersze A. Asnyka, M. Romanowskiego oraz śpiewała pieśni powstańcze upamiętniające Patrona Szkoły Podstawowej – Powstańców Styczniowych. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym osobom za przygotowanie części artystycznej. Na zakończenie uroczystości wystąpił st. instr. ZS Artur Zybała, który odczytał Rozkaz o przyjęciu za patrona „Powstańców Styczniowych z roku 1863” przez Pluton Strzelecki Unieck oraz zatwierdzeniu Odznaki Pamiątkowej.

Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego i klas I-III Szkoły Podstawowej w Uniecku również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach. 21. stycznia 2019 roku odbyła się niecodzienna uroczystość. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie przybyli w szkolne mury naszej szkoły, gdzie wypatrywały ich podekscytowane oczy wnucząt. Punktualnie o godzinie 11.00 pani Dyrektor Anna Ossowska oraz Wójt Gminy Raciąż Zbigniew Sadowski powitali i złożyli życzenia przybyłym gościom. W pięknie udekorowanej sali dzieci, pod kierunkiem swoich wychowawczyń, zaprezentowały program artystyczny. Zaśpiewały tradycyjne Sto Lat, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Wnuczęta recytowały wzruszające wiersze i śpiewały okolicznościowe piosenki. Oprócz montażu poetycko-muzycznego szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne i aktorskie. Klasa II zaprezentowała inscenizację utworu Juliana Tuwima pt. ”Rzepka”. Gra aktorska i misternie przygotowane kostiumy wywarły ogromne wrażenie. Swoim występem zachwyciły również dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klasy III w układach tanecznych. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Gromkie brawa widowni były najlepszym podziękowaniem za udane występy. Po części artystycznej rodzice uczniów zaprosili wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek oraz gorące napoje.

Za przygotowanie uroczystości Dnia Babci i Dziadka kierujemy gorące słowa podziękowania Radzie Rodziców, rodzicom klas najmłodszych, pracownikom szkoły, OSP w Uniecku oraz uczniowi klasy III gimnazjum za oprawę dźwiękową.

Jasełka

17. grudnia 2018 r. tradycyjnie w SP w Uniecku odbyły się jasełka pt. ,,Bóg się rodzi w człowieku” pod kierunkiem pani Moniki Kowalskiej. W tym roku miały one charakter bajkowy. Na naszej scenie gościliśmy różne postaci z bajek np. Dziewczynkę z zapałkami, Pinokia, Calineczkę, Kopciuszka oraz Sierotkę Marysię. Każda z tych postaci ofiarowała Małemu Dzieciątku jakiś swój dar z odniesieniem do współczesności. Oczywiście nie zabrakło Aniołków, pasterzy, królów i najważniejszych postaci: Maryi i Józefa. Dzieci prezentowały swoje talenty nie tylko aktorskie, ale też muzyczno-wokalne. Jasełka zakończyły się piosenką ,,Tak mnie skrusz”, która wywołała wiele emocji, wzruszeń wśród rodziców, nauczycieli i dzieci. Zwieńczeniem całego wigilijnego spotkania było złożenie życzeń przez panią Dyrektor i wspólne przełamanie się opłatkiem.

„Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”

W grudniu 2018 roku Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Uniecku przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” kierowanej do uczniów klas IV-VIII, ich rodziców i nauczycieli. Celem akcji jest wzmocnienie i odbudowanie autorytetu rodzica i nauczyciela zarówno wśród dzieci i młodzieży jak i w społeczeństwie. Dlatego też uczniowie, rodzice oraz nauczyciele SP w Uniecku wzięli udział w cyklu spotkań prowadzonych przez pedagoga p. Leszka Brdaka, które przypomniały uczniom rolę autorytetu oraz pomogły rodzicom i nauczycielom w kształtowaniu postaw młodzieży, prowadzących do odpowiedzialnej, wolnej i szczęśliwej dorosłości.

DSCF5722 DSCF5723 DSCF5733 DSCF5739 DSCF5741 DSCF5743 DSCF5744

Wizyta św. Mikołaja w Uniecku

6. grudnia Punkt Przedszkolny, Oddział Przedszkolny oraz klasy I-III odwiedził gość specjalny – św. Mikołaj. Dzieci z przejęciem czekały na jego wizytę. Wszystkie klasy przygotowały wiersze i piosenki, aby godnie przywitać długo wyczekiwanego gościa. Punktem kulminacyjnym odwiedzin św. Mikołaja było rozdawanie prezentów wszystkim grzecznym dzieciom. Uczniowie z ciekawością otwierali paczki. Miłym akcentem kończącym imieniny św. Mikołaja był poczęstunek przygotowany przez rodziców.

DSCF5659 DSCF5684 DSCF5689 DSCF5691 DSCF5697 DSCF5698 DSCF5699 DSCF5701 DSCF5703 DSCF5707 DSCF5708 DSCF5711 DSCF5713

Uczniowie z Uniecka w Teatrze!

29. listopada 2018 roku uczniowie klas I-III oraz Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Uniecku obejrzeli spektakl pt. Królewna Śnieżka w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały to niezwykle barwne przedstawienie. W trakcie sztuki widzowie chętnie bili brawo i żywiołowo reagowali na to, co działo się na scenie. Postacią wywołującą najwięcej pozytywnych emocji był Zajączek (zagrany przez Hannę Chojnacką), który swoją charyzmą i poczuciem humoru zdobył sympatię widzów. Dzieci w doskonałych humorach wróciły do szkoły.

DSCF5596 DSCF5599 DSCF5600 DSCF5601 DSCF5602 DSCF5603 DSCF5604 DSCF5605 DSCF5606 DSCF5608 DSCF5609 DSCF5611

Dzień Pluszowego Misia w Punkcie Przedszkolnym w Uniecku

DSCF5614

23. listopada 2018 roku w Punkcie Przedszkolnym w Uniecku odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W ten dzień dzieci przebrały się za misie. W przygotowanych strojach bawiły się, śpiewały oraz recytowały okolicznościowe wiersze. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i „misiowe” upominki. Podczas spaceru po klasach, prezentowały swoje stroje starszym przedszkolakom i uczniom oraz częstowały żelkami – misiami. Po powrocie czekał na dzieci „misiowy” tort i smaczny miodowo-cytrynowy nektar przygotowany przez rodziców.

Uroczystość długo pozostanie w pamięci dzieci, rodziców i nauczycieli.

20181123_100941_HDR 20181123_101229_HDR 20181123_103527_HDR 20181123_103605_HDR 20181123_103717_HDR 20181123_103806_HDR 20181123_104802_HDR 20181123_104857_HDR 20181123_105054_HDR 20181123_105144_HDR 20181123_105322_HDR 20181123_112040_HDR 20181123_112100_HDR 20181123_112229_HDR

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

REKORD

20181210_104817

STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11. listopada 1918 r. to niezapomniana data w historii Polski. Właśnie tego dnia sto lat temu nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Aby uczcić ten niepowtarzalny dzień w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku zorganizowano uroczystość upamiętniającą to ważne wydarzenie. 8. listopada o godzinie 10.45 społeczność szkolna wyruszyła ze sztandarem do kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Apostoła, a delegacja złożona z dyrektora szkoły, uczniów i nauczycieli udała się na cmentarz w celu złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstańców Styczniowych. Uroczysta msza św. odprawiona przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Iwanowskiego zapoczątkowała obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po nabożeństwie, przed kościołem, nastąpiło poświęcenie tablicy pamiątkowej, a następnie przemaszerowano pod pomnik poświęcony poległym podczas II wojny światowej i tym, którzy zginęli w bratobójczych walkach w okresie powojennym, gdzie także oddano hołd, składając kwiaty i zapalając znicze. Następny punkt obchodów odbył się na sali gimnastycznej. Dyrektor Anna Ossowska serdecznie powitała ks. Wojciecha Iwanowskiego – proboszcza unieckiej parafii, Pawła Jakubowskiego – komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku, Grzegorza Domańskiego – dowódcę Jednostki Gaśniczo-Ratowniczej Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, mjra Marcina Dominiaka z WKU w Ciechanowie, Pawła Podlasińskiego z Muzeum Ziemi Ciechanowskiej, Jarosława Jaworskiego – przewodniczącego Rady Gminy Raciąż, radnych Rady Gminy Raciąż, Władysława Kwiatkowskiego – kierownika Referatu Oświaty w Gminie Raciąż, Krzysztofa Borkowskiego – dyrektora SP w Starym Gralewie, Artura Zybałę – dowódcę Plutonu Strzeleckiego w Uniecku, Rodzinę Państwa Szczepańskich – członków zespołu muzycznego z Jeżewa Wesel, sołtysów z okolicznych wsi, Beatę Herman – przewodniczącą Rady Rodziców przy SP w Uniecku, przybyłych Rodziców, Radę Pedagogiczną, pracowników Administracji i Obsługi, Włodzimierza Dżbika – redaktora Głosu Raciąża oraz wszystkich uczniów. Potem zaprosiła na część artystyczną pt. „Polska miłością wskrzeszona”, w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej Niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczestnicy mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności. Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tę niecodzienną lekcję historii. Część artystyczną przygotowała p. Bożena Wesołowska (nauczycielka języka polskiego), a o oprawę muzyczną zadbali Agata, Jan i Dawid Szczepańscy (członkowie zespołu muzycznego z Jeżewa Wesel). Na uwagę zasługuje obecność młodzieży z naszej szkoły należącej do Plutonu Strzeleckiego Unieck – Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk pod dowództwem st. chor. ZS Artura Zybały, która pełniła asystę honorową w czasie całej uroczystości. Po części artystycznej pani dyrektor podziękowała p. Bożenie Wesołowskiej za przygotowanie uczniów, Państwu Szczepańskim za oprawę muzyczną, ks. Wojciechowi Iwanowskiemu za celebrację Mszy św. z okazji Stulecia Niepodległości, Arturowi Zybale i Pawłowi Podlasińskiemu za przygotowanie wystawy historycznej, Państwu M. D. Ziółkowskim za ufundowanie wiązanek złożonych pod pomnikami, Radzie Rodziców za przygotowanie zaproszeń oraz poczęstunku, Druhom z OSP w Uniecku, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom, nauczycielom, uczniom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości. Na zakończenie zaprosiła do obejrzenia wystawy historycznej i dokonania pamiątkowych wpisów do kronik szkolnych.

OGŁOSZENIE!

     Warszawa, 8 listopada 2018 roku

                                                                                      

Szanowni Państwo,

Rodzice i Opiekunowie,

 

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

 

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

 

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii,na Węgrzech, Słowacji,Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

 

 

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

 

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

 

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

 

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

 

Anna Zalewska                                               Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej                           Główny Inspektor Sanitarny

OGŁOSZENIE!

Kuratorium Oświaty Delegatura w Płońsku zaprasza rodziców uczniów kl. VIII szkoły podstawowej i kl. III gimnazjum na spotkanie w dniu 29. października 2018 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Płońsku, ul. Sienkiewicza godzina 13.00. Będą omawiane zasady rekrutacji uczniów kl. VIII szkół podstawowych i kl. III gimnazjów do szkół ponadpodstawowych /ponadgimnazjalnych na rok 2019/2020. Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych będą przedstawiać oferty dla zainteresowanych dalszym kształceniem uczniów.

ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO KONKURSU „ZBIÓRKA MAKULATURY”

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Uniecku przystąpiła do konkursu pt. „Zbiórka Makulatury” organizowanego przez Wójta Gminy Raciąż. Uczniowie od 2. stycznia do 31. maja 2018 roku zbierali gazety, czasopisma, ulotki oraz inne artykuły papiernicze. Udział w konkursie podjęli uczniowie szkół znajdujących się na terenie Gminy Raciąż. Nasi uczniowie uzyskali II miejsce gromadząc aż 5,5 tony makulatury! Nagrodą dla dzieci, które wzięły udział w rywalizacji jest trzydniowa wycieczka krajoznawcza ufundowana przez Wójta Gminy Raciąż – pana Ryszarda Giszczaka. Ponadto dodatkowe nagrody rzeczowe otrzymali uczniowie, którzy zebrali największą ilość makulatury w szkole:

1 miejsce: Klaudia Gryszpanowicz (tablet)

2 miejsce: Magdalena Ziółkowska (smartwatch)

3 miejsce: Agata Bloch (słuchawki bluetooth)

Dodatkowo zestawy klocków LEGO® otrzymali:

Zofia Kowalewska

Paweł Krzemiński

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

BIJEMY REKORD!

 Nasza szkoła od 2006 roku uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacyjnym Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”, który jest skierowany do uczniów pierwszego etapu edukacyjnego. Dzieci każdego roku biorą udział w szkoleniach teoretycznych i praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Za zdobyte umiejętności najmłodsi uczestnicy otrzymują certyfikaty oraz hologramy na świadectwach. Jedną z akcji Fundacji jest bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która tradycyjnie odbywa się w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca. W tym roku nasza szkoła uczestniczyła w tej próbie po raz trzeci. O godzinie 12.00 wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową, która trwała nieprzerwanie 30 minut. W ubiegłym roku w skali kraju do akcji przystąpiło 85 010 osób. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami udało nam się pobić nowy rekord.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

12. października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych odbyła się podwójna uroczystość: ślubowanie pierwszoklasistów oraz Dzień Edukacji Narodowej, w której wzięli udział: Wójt Gminy Raciąż Ryszard Giszczak, dyrektor szkoły Anna Ossowska, pierwszoklasiści z wychowawczynią Bożeną Wiechowską, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie. W dniu ślubowania uczniowie klas pierwszych zaprezentowali licznie zebranym gościom program artystyczny o charakterze dydaktycznym i patriotycznym związanym z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. W tym samym dniu swoje święto obchodzili nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Uczniowie podziękowali im śpiewem i słowem za trud i poświęcenie. Później głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i wręczyła nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom (Dorocie Skwarskiej, Annie Marciniak, Annie Frankiewicz i Andrzejowi Bojanowskiemu) oraz pracownikom administracji i obsługi (Annie Gadomskiej, Ewie Kopeckiej i Grażynie Kozickiej). Anna Ossowska i Bożena Wesołowska zostały również uhonorowane nagrodą Wójta Gminy Raciąż. Na zakończenie części oficjalnej zrobiono pamiątkowe zdjęcia pierwszoklasistom, a następnie dzieci oraz goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Unieck wrócił z tarczą z Mistrzostw Powiatu!

12. października 2018 roku w Płońsku odbyły się powiatowe zawody w biegach przełajowych. Nasza szkoła po raz kolejny może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Dwie uczennice: Agata Górzyńska (klasa VI) i Julia Krysiak (klasa VII) zdobyły brązowe medale i okazały się trzecie wśród najlepszych dziewcząt z całego powiatu w swoich rocznikach. Miejsca w pierwszej dziesiątce uzyskali również: Oliwia Piasecka (klasa IV, która w przyszłym roku wystartuje w tej samej kategorii wiekowej), Julita Wiśniewska (klasa VI), Julia Kwiatkowska i Oliwia Zalewska (obie z klasy VII), Julia Bojanowska i Piotr Żakowski (klasa VIII), Milena Kowalska, Gabriel Kwiatkowski (klasa IIIg), Fabian Bućkowski (klasa VIII) oraz Bartosz Lewandowski (VIII). Wyżej wymienieni uczniowie zakwalifikowali się do etapu rejonowego, który odbędzie się w kwietniu.

Tak trzymać sportowcy! :) 

Wycieczka do oczyszczalni

W dniu 11. października uczniowie klasy VI SP w Uniecku w towarzystwie pani dyrektor Anny Ossowskiej oraz nauczyciela przyrody pani Doroty Skwarskiej zwiedzili pobliską oczyszczalnię ścieków. Celem wycieczki było uzupełnienie wiedzy nabytej na lekcjach przyrody dotyczącej ochrony wód oraz bezpośrednia obserwacja procesu oczyszczania. W czasie wycieczki uczniowie poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków, które odbywają się w specjalnych zbiornikach. Mieli okazję zaobserwować na czym polega napowietrzanie i dowiedzieć się czemu ono służy. Wizyta w oczyszczalni zwiększyła świadomość ekologiczną uczniów. Z pracą oczyszczalni zapoznał zwiedzających pan Marcin Wiśniewski.

20181010_130959 20181010_131245 20181010_131337 20181010_131343 20181010_131529 20181010_131622 20181010_131625 20181010_131844 20181010_131934 20181010_132053 20181010_132124 20181010_132730

Bieg „Dla Niepodległej”

Uczniowie SP z Uniecka uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzięli udział w Miejsko-Gminnych Biegach Przełajowych „Dla Niepodległej” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Raciąż i Wójta Gminy Raciąż, które odbyły się 5. października 2018 r. na terenie Parku Miejskiego w Raciążu. Nasi uczniowie godnie reprezentowali swoją szkołę. Wystartowało 33 zawodników, którzy mieli do pokonania zróżnicowane dystanse w zależności od kategorii wiekowej. Biegacze za miejsca I-III zostali uhonorowani medalami i dyplomami. Wszyscy sportowcy po ukończeniu biegu otrzymali słodki poczęstunek i napoje.

Wyniki poszczególnych biegów przedstawiają się następująco:

Chłopcy dystans 200 m:

Norbert Frankiewicz – I miejsce

Dziewczęta dystans 400 m:

Oliwia Piasecka – I miejsce

Wiktoria Górna – II miejsce

Dziewczęta dystans 600 m:

Alicja Kawczyńska – III miejsce

Dziewczęta dystans 800 m:

Agata Górzyńska – II miejsce

Dziewczęta dystans 800 m (od klasy VII):

Julia Krysiak – I miejsce

Julia Kwiatkowska – II miejsce

Oliwia Zalewska – III miejsce

Chłopcy dystans 1000 m:

Piotr Żakowski – I miejsce

Gabriel Kwiatkowski – III miejsce

Gratulujemy zaangażowania i walki naszym szkolnym reprezentantom.

DSCF5049 DSCF5051 DSCF5056 DSCF5068 DSCF5073 DSCF5076 DSCF5089 DSCF5092 DSCF5095 DSCF5098 DSCF5107 DSCF5115 DSCF5117 DSCF5118 DSCF5123 DSCF5124

Biegi przełajowe w Koziebrodach

 

27. września odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody w biegach przełajowych o Puchar Wójta Gminy Raciąż. Ich organizatorem była Szkoła Podstawowa w Koziebrodach. Naszą szkołę reprezentowało 34 uczniów, którzy drużynowo zajęli I miejsce zdobywając łącznie 151 punktów. Wywalczyliśmy aż 14 medali (5 złotych, 5 srebrnych oraz 4 brązowe).

Poniżej prezentujemy zwycięzców:

mię i nazwisko

Klasa

Miejsce

Oliwia Piasecka

IV

 

 

I

Agata Górzyńska

VI

Wiktoria Bucholtz

VII

Milena Kowalska

IIIg

Gabriel Kwiatkowski

IIIg

Krystian Piasecki

IV

 

 

II

Julia Kwiatkowska

VII

Aleksandra Kurek

VIII

Piotr Żakowski

VIII

Fabian Bućkowski

VIII

Wiktoria Górna

IV

 

III

 

Kacper Rasiński

VI

Sebastian Wagner

VII

Julia Bojanowska

VIII

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

SPRZĄTANIE ŚWIATA

27. września 2018 r. uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych SP w Uniecku uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Głównym jej celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska. Wszystkie dzieciaki pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, wyruszyły w teren. Akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Zebrano kilkanaście worków śmieci z najbliższego otoczenia szkoły, głównie papier, butelki plastikowe i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zgromadzono w wyznaczonym miejscu. Od lat Szkoła Podstawowa w Uniecku bierze udział w tego typu akcjach. Uczniowie – uczestnicy tegorocznego „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne. 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

19. września 2018 r. odbyło się głosowanie do Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku. W wyborach uczestniczyło 129 uczniów uprawnionych do głosowania (tj. 95%). Po obliczeniu wszystkich głosów Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Aleksandra Kurek (uczennica klasy VIII), a jej zastępcą – Kinga Szerszeniewska (uczennica klasy VII).

ĆWICZENIA EWAKUACYJNE

13. września 2018 r. o  godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku została przeprowadzona próbna ewakuacja przeciwpożarowa z udziałem JRG Płońsk, OSP Unieck, OSP Raciąż i OSP Jeżewo. Trzykrotny sygnał alarmowy powiadomił przebywających w szkole o zagrożeniu i konieczności natychmiastowego opuszczenia budynku. Dyrektor Anna Ossowska w miejscu zbiórki, na bieżąco odbierała meldunki o liczbie ewakuowanych uczniów. Okazało się, że czworo z nich i jedna z nauczycielek nie opuściło budynku szkoły. Powodem było silne zadymienie obiektu. Bardzo sprawnie podjęto działania ratownicze. Wszystkich uwięzionych na pierwszym piętrze szkoły, przetransportowano w bezpieczne miejsce. Strażacy pokazali również jak udzielać pomocy osobie poszkodowanej w pożarze. Po ćwiczeniach ewakuacyjnych uczniowie klas 1- 3 mieli okazję poznać wyposażenie wozu strażackiego oraz uczestniczyć w konkursie na najszybsze założenie stroju strażackiego. Natomiast młodzież z klas starszych pod opieką ratowników mogli próbować swoich sił w praktycznym szkoleniu udzielania pierwszej pomocy. Pracownicy szkoły oraz uczniowie serdecznie dziękują wszystkim strażakom za zaangażowanie i profesjonalizm w przeprowadzeniu próbnej ewakuacji.

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

3 września 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny znajdującym się przed budynkiem szkoły. Ksiądz proboszcz Wojciech Iwanowski wraz z wikarym Piotrem Orlińskim odmówili modlitwę za poległych. Kolejny punkt uroczystości odbył się na sali gimnastycznej. Inauguracji roku szkolnego dokonała pani Dyrektor Anna Ossowska, która serdecznie powitała wszystkich obecnych. Przedstawiła informacje na temat organizacji pracy szkoły i życzyła uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, nauczycielom i pracownikom szkoły wytrwałości, a rodzicom satysfakcji z osiągnięć swoich dzieci. Nie zabrakło również akcentów przypominających 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W klimat tamtych wydarzeń wprowadziła wszystkich zebranych pani Marianna Krzemińska (nauczyciel historii) oraz jej wychowankowie z klasy V, którzy zaprezentowali rys historyczny w połączeniu z utworami poetyckimi o tematyce martyrologicznej. Całą uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego uświetniła młodzież z naszej szkoły, należąca do Plutonu Strzeleckiego Unieck – Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, pod dowództwem st. chor. ZS Artura Zybały, pełniąc asystę honorową w czasie Mszy Świętej i podczas modlitwy pod Pomnikiem.

ROK SZKOLNY 2016/2017

DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ RODZINY

3. MAJA

Każdy z nas wie, jak ważna w życiu każdego Polaka jest niepodległość. Abyśmy żyli w wolnym kraju, potrzebna jest dobra i mądra konstytucja. Dlatego z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja została zorganizowana akademia, która miała przybliżyć uczniom Zespołu Szkół w Uniecku wydarzenia z 1971 roku. Hasłem przewodnim były słowa: „WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA”.

Po krótkim wstępie uroczystość uświetniło wprowadzenie sztandaru oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum przypomnieli widzom najważniejsze informacje związane z tym świętem. Wydarzenia z XVIII wieku zostały także przypomniane podczas inscenizacji obrazującej uchwalenie Konstytucji      3 Maja. Aktorzy byli ubrani w barwne stroje z tamtej epoki. Widzowie mogli też wysłuchać pięknych wierszy i patriotycznych pieśni, np.: „Witaj majowa jutrzenko!”.

Po podsumowaniu sejmiku uczniowskiego przedstawienie dobiegło końca. Uczniowie nagrodzeni zostali gromkimi brawami widowni, a później oddali głos pani dyrektor Annie Ossowskiej, która w kilku słowach swojego przemówienia podziękowała aktorom za występ.

CHOINKA

4 lutego 2017 r. o godz. 16.30 w Zespole Szkół w Uniecku rozpoczęła się choinka szkolna. W sobotnie popołudnie sala gimnastyczna szkoły wypełniła się po brzegi uczniami, rodzicami, dziadkami oraz zaproszonymi gośćmi. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Pani Dyrektor – Anna Ossowska, która przywitała wszystkich zebranych i życzyła miłej zabawy. Pierwszym punktem imprezy był program artystyczny pt. „Stacja bajkowy Unieck”, w wykonaniu uczniów klas najmłodszych. Nie zabrakło również wierszy i piosenek dla Babć i Dziadków z okazji ich niedawnego święta. Za umiejętności aktorskie uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie przybył długo oczekiwany Mikołaj. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami. Po pożegnaniu Mikołaja, całą salę do tańca porwały rytmy karnawałowej muzyki. Zabawie towarzyszyły również różne konkursy, prowadzone przez animatora kultury, w których dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności. W ten wyjątkowy wieczór wszystkim uczestnikom zabawy dopisywał znakomity humor.

PIĄTA ROCZNICA NADANIA IMIENIA SZKOLE

27 stycznia to wyjątkowy dzień dla unieckiej szkoły. W 5 rocznicę nadania szkole imienia Powstańców Styczniowych lokalna społeczność przeżyła podniosłą uroczystość. W ramach projektu edukacyjnego zatytułowanego ,,Pamięci Powstańców Styczniowych 1863” klasa II gimnazjum pod kierownictwem swojej wychowawczyni, Pani Bożeny Wesołowskiej, przygotowała obchody Dnia Patrona. Wśród zaproszonych gości byli: starosta płoński Andrzej Stolpa, wójt gminy Raciąż Ryszard Giszczak, przewodniczący rady gminy Jarosław Jaworski, proboszcz Wojciech Iwanowski, autorka książki ,,Rok 1863” Katarzyna Maludy, radni gminy, rodzice i grono przyjaciół szkoły.

W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej gimnazjaliści rozpoczęli swój niecodzienny występ. Powitania dokonała dyrektor szkoły Anna Ossowska. Następnie Mateusz Markiewicz ogłosił wyniki konkursu multimedialnego ,,Powstanie Styczniowe oczami dziecka”. Najlepsze prezentacje należały do uczennic klasy IV – Kingi Kowalewskiej i Zuzanny Kuskowskiej oraz Ewy Wielgolaskiej – uczennicy klasy I gimnazjum. Nagrody zwycięzcom wręczała pani Katarzyna Maludy. Wszyscy widzowie obejrzeli też wspominane wyżej prezentacje.

Część artystyczna wzorowana była na fragmentach powieści ,,Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu” i dostarczyła mnóstwa wzruszeń. Uczniowie odegrali sceny z życia bohaterów książki, od przywitania głównych bohaterów po powrocie ze studiów, rozmowy przy obiedzie o ówczesnej sytuacji w kraju, przygotowań do powstania, przysięgę Hipolita i Karola, czas powstania aż do momentu potyczki powstańczej pod Unieckiem.

Pieśń ,,Boże coś Polskę” zaintonowała Ewa Wielgolaska a wraz z nią śpiewała cała sala. Dopełnieniem części artystycznej była recytacja wiersza ,,Jeniec” w wykonaniu tejże uczennicy. Ciekawym punktem programu był wywiad, który przeprowadził Maciej Charzyński z panią Katarzyną Maludy. Autorka stwierdziła, że do napisania książki przyczyniło się to, że była oczytana w tematyce powstańczej, a jeden z bohaterów prezentuje jej stanowisko: ,,Julian Janicki – to ja, a przepis na smalec też jest mój”. Według pani Maludy napisanie tej książki to tylko próba. Problemem, z którym się boryka to brak zainteresowania czytelnictwem, ale stwierdza: ,,Nie wierzę, że ktoś nie lubi czytać”.

Wincenty Pol pisał:

,,A cóż w świecie nad miód polski?

Nad kord stary, snop podolski,

I nad polski śpiew”

To właśnie śpiew rozpoczął biesiadę patriotyczną. Uczestnicy uroczystości na pamiątkę spotkania otrzymali śpiewnik patriotyczno – biesiadny. Rozpoczęło się wspólne śpiewanie w poczuciu serdecznych więzi międzyludzkich i narodowych, co było świadectwem przybliżenia historii naszego narodu.

Na zakończenie obchodów głos zabrali starosta płoński, przewodniczący rady gminy i ksiądz proboszcz. W swoim wystąpieniu podziękowali pani dyrektor, uczniom, nauczycielom, a szczególnie rodzicom za przygotowanie wspaniałej uroczystości nie tylko szkolnej, a prawdziwie patriotycznej.

Ostatnim akcentem świętowania było zaproszenie wszystkich na poczęstunek w staropolskim stylu przygotowany przez rodziców oraz wpisy do ksiąg pamiątkowych.

JASEŁKA

W czwartek 22 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Uniecku z Bożonarodzeniowym przesłaniem wystąpili uczniowie klas: I, III, IV i V prezentując jasełka pod kierunkiem pani mgr Moniki Kowalskiej.

Mali aktorzy wcielili się w role Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy, trzech króli przybywających złożyć pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Dzieci przypomniały wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat kiedy w Betlejem narodziło się Boże Dziecię. Nie zabrakło momentu poszukiwania miejsca w Betlejem, które jak się okazało jest blisko tylko trzeba zapragnąć je odnaleźć.

Uroku inscenizacji dodawały kolędy i pastorałki, które wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój.

Po przedstawieniu głos zabrał ks. proboszcz mgr Wojciech Iwanowski oraz pani dyrektor mgr Anna Ossowska składając życzenia i zapraszając wszystkich nauczycieli, dzieci oraz rodziców do ,,połamania „się opłatkiem. Wigilijny dzień w naszej szkole to już coroczna tradycja, która uświadamia jak bardzo ważne są Święta Bożego Narodzenia.

MIKOŁAJKI

6 grudnia 2016 r. o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku pojawił się długo oczekiwany Gość. – Kto to? – Mikołaj!!! Rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Oczywiście nie zapomniał o prezentach dla każdego dziecka. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada to ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ.

Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli wspólne świętowanie od „przekazania uśmiechu” koleżance i koledze. W tym dniu zapanowała życzliwość w postaci miłych gestów i słów, kartek z zapisanymi pozdrowieniami, plakatów oraz drobnych upominków.

Prawie każda klasa przygotowała symbole życzliwości „uśmiechnięta buźki”, które uczniowie nosili przypięte do ubrań. Osobom wyróżnionym w klasie, jako najbardziej życzliwym, przyznano dyplomy.

Najmłodsze dzieci bawiły się w miłej atmosferze. Nastrój tworzyły zabawy integracyjne z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Podczas wspólnych pląsów maluchy przestrzegały zasad zgodnej i serdecznej zabawy. Wykonały też pracę plastyczną „W Krainie Życzliwości”, śpiewały piosenkę „Grzeczne słówka”. To jej tekst pomógł dzieciom utrwalić zasady kulturalnego zachowania i właściwego stosowania zwrotów grzecznościowych. Świętowanie uwieńczono pamiątkową fotografią.

Ten dzień sprowokował nas do spojrzenia na codzienność nieco inaczej – bez narzekania, dąsania się i smucenia. Uświadomił nam, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z wizytą u strażaków

13 października 2016 roku uczniowie klasy III a i III b Zespołu Szkół w Uniecku odwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniecku.  Celem wycieczki było spotkanie ze strażakami i poznanie specyfiki ich pracy. Dzięki życzliwości strażaków dzieci mogły obejrzeć sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki, a także wóz strażacki, do którego mogli wejść.  Z wielkim zaciekawieniem wysłuchali pogadanki o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Potem strażacy włączyli syrenę w wozie strażackim oraz zaprezentowali inny sprzęt: wielką drabinę, maski tlenowe oraz deskę ratowniczą. Mogliśmy również obejrzeć remizę strażacką, w której odbywają się zebrania strażaków i lokalne imprezy, a także „wielki skarb” tutejszej straży – głaz, na którym widoczny jest krzyż.

WYCIECZKA DO LASU

Dnia 28 września 2016 roku uczniowie klasy III a i III b Zespołu Szkół w Uniecku wybrali się na wycieczkę do lasu.

Jak na prawdziwych przyrodników przystało za pomocą lup i lornetek obserwowali rośliny i zwierzęta żyjące w lesie. Podczas spaceru zbierali dary lasu, z których później ułożyli piękne kompozycje. Na wycieczce był też czas na zabawę. Uczniowie brali udział w zabawach z chustą animacyjną.

Po kilku godzinach obserwacji i zabawy wszyscy wrócili zadowoleni do szkoły.

Dnia 14.10.2016 r. o godzinie 8.00 w Zespole Szkół w Uniecku odbyła się podwójna uroczystość: ślubowanie pierwszaków i akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

„Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, uczyć się pilnie i być dobrym kolegą. Swoim zachowaniem i nauką będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” – ślubowało 8-ro uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych                      w Uniecku.

Wychowawczyni p. Barbara Rutynowska powitała gorąco dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców, uczniów i przybyłych gości na uroczystym ślubowaniu i pasowaniu dzieci klasy I na uczniów szkoły. Uroczystość rozpoczęto od programu artystycznego w wykonaniu dzieci klasy I, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Pierwszaki wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. W tym pierwszym egzaminie na pełnoprawnego ucznia dzielnie pomagali im starsi koledzy i koleżanki z klas III. Zapewnili pierwszoklasistów o swojej pomocy i życzyli wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy.

Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie. Następnie pasowania na ucznia szkoły dokonała p. Dyrektor Anna Ossowska. Dzieci otrzymały dyplomy, książki ufundowane przez Radę Rodziców oraz upominki od uczniów klasy III a i klasy III b. Po ceremonii Pasowania głos zabrała p. Dyrektor gratulując pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życząc sukcesów w nauce.

Do ślubowania i pasowania przystąpiło również 21 uczniów klasy I gimnazjum.

Tego samego dnia swoje święto obchodzili Nauczyciele i Pracownicy Administracji i Obsługi. Uczennice klas V –VI zaprezentowały wiersze odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela. W słowach wyraziły wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Podziękowania skierowały również w stronę Pracowników Szkoły. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, która złożyła życzenia z okazji DEN i wręczyła nagrody wyróżniającym się w pracy Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi. Końcowym akcentem uroczystości były życzenia wielu sił i wytrwałości w kształceniu i wychowaniu młodego pokolenia przekazane przez przewodniczącą Rady Rodziców p. Marzenę Antoszewską oraz kwiaty wręczane przez dzieci.

Później wychowawcy ze swoimi uczniami oglądali przedstawienia profilaktyczne w wykonaniu zespołu teatralnego „Maska” z Krakowa.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Tradycyjnie, jak co roku wzięliśmy z dziećmi udział w akcji „Sprzątania Świata„, by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko. Co prawda maluszki sprzątały tylko nasz ogród szkolny, ale robiły to z chęcią i radością. Starsi uczniowie zbierali śmieci w okolicy naszej szkoły. Akcja była tym ciekawsza, bo odbyła się w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, aby jak najdłużej korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze i woda.

Takie zasady wpajamy naszym wychowankom od najmłodszych lat.

SZKOŁA