AKTUALNOŚCI

ROK SZKOLNY 2022/2023

OGŁOSZENIE

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych
w Uniecku prowadzi postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2023/2024 do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej.

Zgłoszenia i wnioski należy składać w sekretariacie szkoły w terminie od 13 lutego 2023 r. do 6 marca 2023 r. w godzinach od 8.00 do 15.00.

 

Dyrektor szkoły

mgr Anna Ossowska

TURNIEJ RINGO O PUCHAR WÓJTA GMINY RACIĄŻ

WYSTĘPY CYRKU „SZOK”

 

BEZPIECZNE FERIE – SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, 31 stycznia odbyły się spotkania profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem policji – aspirantem sztabowym Marcinem Leśniakiem dla dzieci z  punktu i oddziału przedszkolnego, uczniów kl. I-III oraz klas starszych. Podczas prelekcji policjant przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupił się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „ Nie rozmawiaj…”, „Nie ufaj…”, „Nie wpuszczaj do domu…”, ale również uświadomił dzieciom i  uczniom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania ze starszymi grupami było przybliżenie wiedzy dotyczącej konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść nieletni za łamanie prawa i za zachowanie niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

Policjant wszystkim uczniom życzył bezpiecznych i udanych ferii zimowych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

 

OGŁOSZENIE!

DOC062 DOC063 FORMULARZ OFERTOWY

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

25 stycznia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku odbyła się uroczystość z okazji Święta Patronów Szkoły i jednocześnie w 160. rocznicę  wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 było zbrojnym wystąpieniem przeciwko Rosji i największym polskim powstaniem narodowym. Mimo, że zryw narodowowyzwoleńczy wspomagany był przez Polaków ze wszystkich zaborów i emigrację, wiosną 1864 r. powstanie upadło.

Żebyśmy nie zapomnieli jak wielkim darem jest wolność i jak wielkim kosztem została zdobyta uczniowie klas V – VII i dzieci z oddziału przedszkolnego oraz chór z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczepkowa zaprezentowali zebranym wzruszającą lekcję historii. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym Pani dyrektor przywitała zebranych gości. Następnie uczniowie recytowali wiersze o tematyce dotyczącej tamtego okresu. Po recytacjach nastąpiło odegranie scenki pochodzącej z „Wiernej rzeki” S. Żeromskiego, która przypomniała losy walczących i ich rodzin. Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały taniec patriotyczny do walca  z filmu „Noce i dnie”.

W dalszej części uroczystości , aby złożyć hołd tym, którzy w styczniowe dni 1863 r. stanęli do heroicznego boju o niepodległość Polski odczytano apel pamięci. Następnie Pani Anna Ossowska – dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za wspólne uczczenie pamięci bohaterów, którzy podejmowali walkę o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

Na zakończenie głos zabrała Pani Anna Dumińska – Kierska – sekretarz gminy Raciąż
i jednocześnie absolwentka Szkoły Podstawowej w Uniecku, która podziękowała za udział w uroczystości w wykonaniu różnych pokoleń lokalnej społeczności. Zwracając się do uczniów powiedziała, że w czasie pokoju przejawem walki o wolność jest pilna nauka i rzetelne spełnianie swoich obowiązków.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

20 stycznia 2023 r.  dzieci z klas najmłodszych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku wspólnie z wychowawcami i rodzicami przygotowały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście zasiedli przy stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Pani Anna Ossowska – dyrektor szkoły przywitała przybyłych gości oraz złożyła im piękne życzenia. Pan Zbigniew Sadowski – Wójt Gminy Raciąż życzył seniorom zdrowia, pomyślności oraz zadowolenia z wnucząt. Następnie dzieci zaprezentowały swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Był to dzień pełen wzruszeń, uśmiechu i radości nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Wnuczęta obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, które same wykonały. Były to piękne laurki i medale.  Po części artystycznej zaproszono  babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, natomiast dzieci na wesołe zabawy z animatorem.

JASEŁKA

W dniu 22.12.2022r. odbyły się jasełka pt. ,,Zaproszeni do Betlejem” pod kierunkiem pani Moniki Kowalskiej. Występujący aktorzy-uczniowie kl.1,2,3,4,5,6,7 wcielili się w role, aby przekazać najważniejsze wartości płynące z narodzin Pana Jezusa. Przybliżyli wszystkim zebranym gościom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe obchodzone w Polsce, ale także w innych państwach. Kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów wprowadziły nas w klimat świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie wigilijne zakończyło się złożeniem życzeń i wspólnym podzieleniem się opłatkiem.

KARTKI ŚWIĄTECZNE W KLASIE 1

KARTKI ŚWIĄTECZNE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

21 grudnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego wykonywały kartki świąteczne. Kleiły gotowe elementy, a następnie ozdabiały je wg własnych pomysłów. Kto dostanie kartkę?

OGŁOSZENIE!

FORMULARZ OFERTOWY

ogłoszenie 21 grudnia

SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE III

20 grudnia 2022 roku uczniowie klasy III oraz rodzice z Rady Klasowej spotkali się na uroczystej wigilii. Dzielenie się opłatkiem poprzedziła krótka pogadanka wychowawczyni Doroty Skwarskiej na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Po życzeniach śpiewano wspólnie najpiękniejsze polskie kolędy. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.

ŚWIĄTECZNE PIECZENIE PIERNIKÓW W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. 14 grudnia w naszym oddziale przedszkolnym nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie pierniczków. Najpierw dzieci zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do wypieku ciasteczek i sposobem ich wykonania. Następnie dokładnie umyły ręce, założyły fartuszki i zabrały się do wyrabiania ciasta. Okazało się, że to nie takie proste. Żeby ciasto się dokładnie zlepiło, potrzebna była pomoc jednej z mam. Z przygotowanego ciasta, dzieci wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Następnie pierniczki zostały upieczone, a po przestygnięciu pięknie udekorowane. Wspaniały, korzenny zapach unosił się w całej szkole i wprawiał wszystkich w świąteczny nastrój.

MIKOŁAJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

MIKOŁAJKI

DZIEŃ MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

DZIEŃ MAGII I ZABAWY

W dniu 22 listopada 2022 roku klasa piąta wyruszyła z samego rana do naszej stolicy, aby skorzystać z uciech, które to miasto oferuje. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Świata iluzji, gdzie wszyscy przeżyliśmy niesamowite chwile w świecie pozorów, złudzeń i paradoksów, doświadczysz niemożliwego, poznaliśmy sekrety iluzji i wykonaliśmy magiczne zdjęcia.

Pobudzeni magią ruszyliśmy na Plac Zamkowy, gdzie tuż przed Zamkiem Królewskim stoi przepiękna, magiczna choinka przy, której nieomieszkaliśmy wykonać pięknej fotografii całej naszej grupy. Odwiedziliśmy też kolumnę Zygmunta III Wazy – symbol Warszawy i pierwszy pomnik o charakterze świeckim.

Po tych duchowych doznaniach przyszedł czas na wyśmienitą zabawę w Parku trampolin na Targówku, gdzie przywitała nas masa trampolin, baseny z gąbkami, tory przeszkód, tyrolki, zjeżdżalnie. Trenerzy uczyli nas salt, fiflaków i innych gimnastycznych figur, które można wykonać na trampolinach.

Zmęczeni ale zadowoleni udaliśmy się do MULTIKINA, gdzie obejrzeliśmy przygodowy film o  przyjaźni psa i dziecka – Belli i Sebastiana. Dziesięcioletni chłopiec niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lato w swoim życiu. Zaraz po seansie udaliśmy się na wieczorny posiłek w przydrożnej restauracji McDonald. Najedzeni i szczęśliwi wróciliśmy późnym wieczorem do swoich domów.

OGŁOSZENIE!

DOC036

DOC037

FORMULARZ OFERTOWY

projekt umowy grudzień

OGŁOSZENIE!

Uprzejmie informujemy, że od dnia 28 listopada 2022 r. adres e-mail Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku został zmieniony. Aktualny adres e-mail, na który prosimy wysyłać wiadomości to: spunieck@gminaraciaz.pl. Z adresu mailowego: spunieck@wp.pl wiadomości będą odbierane do 31 grudnia 2022 r., po tej dacie skrzynka pocztowa zostanie usunięta.

DZIEŃ MISIA

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

10 listopada 2022 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku akademia przygotowana przez uczniów klasy IV – VI z koła teatralnego prowadzonego przez p. Barbarę Rutynowską, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej. W południe wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły odśpiewali Hymn Państwowy włączając się tym do akcji MEiN „Szkoła do hymnu”. Następnie młodzi wykonawcy prezentowali krótkie odsłony historyczne, ukazujące tragiczne losy naszej Ojczyzny. Przejmująca była scena, przedstawiająca rozbiory Polski. Daty najważniejszych wydarzeń z naszej przeszłości, demonstrowane były na kartach, które tworzyły drogę do odzyskania wolności. Wymowna dekoracja sali gimnastycznej, wiersze i pieśni patriotyczne, galowe stroje uczniów tworzyły uroczysty charakter akademii. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły p. Anna Ossowska podziękowała uczniom i nauczycielce za cenną lekcję historii i patriotyzmu. Podkreśliła, że uczestnicząc corocznie  w obchodach Odzyskania Niepodległości to wyraz naszej zbiorowej pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

SZKOŁA PAMIĘTA

ŚWIĘCI SĄ WOKÓŁ NAS

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych w naszej szkole pod kierunkiem p. Moniki Kowalskiej uczniowie klasy siódmej przybliżyli historię życia świętych. W tym celu zaprezentowali stroje świętego Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Hiacynty, św. Kacpra, św. Maryi . Hasło akcji pt. ,,Święci są wokół nas” w rękach samego Jezusa uświadomiło nam, że świętym może zostać każdy jeśli pójdzie drogą dobra. W ten wyjątkowy dzień poznawania swoich świętych patronów włączyła się również klasa trzecia.

PASOWANIE NA UCZNIA I DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W Dniu Edukacji Narodowej o godz. 9.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Ten dzień uświetnili swoją obecnością p. Zbigniew Sadowski – Wójt Gminy Raciąż, p. Beata Herman – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Sylwia Kazanecka – zastępca przewodniczącej, p. Anna Ossowska – dyrektor, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tej uroczystości wytrwale i starannie pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Barbary Rutynowskiej i nauczyciela wspomagającego p. Małgorzaty Mazuchowskiej. Zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności – pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po zakończonej części artystycznej, w niezwykłej podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym został odśpiewany hymn narodowy, a następnie pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania p. Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Zgodnie z tradycją na pamiątkę uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i książki oraz prezenty od rodziców i uczniów klasy trzeciej.  Następnie życzenia sukcesów  na nowej drodze obowiązków szkolnych  złożyli uczniom Wójt Gminy oraz Dyrektor Szkoły.

W tym samym dniu swoje święto obchodzili nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Był to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej, ponieważ wśród zaproszonych gości były nasze dwie panie polonistki – pani Marianna Krzemińska i pani Jadwiga Grzybińska, które w tym roku odeszły na emeryturę. Podczas części artystycznej przygotowanej przez nauczycielki panią Edytę Petrykowską i panią Teresę Kawczyńską uczniowie zaprezentowali w sposób humorystyczny najbardziej charakterystyczne i niepowtarzalne osobowości nauczycielskie, przypomnieli słynne teksty i powiedzonka pedagogów, a następnie podziękowali za przekazywaną wiedzę, uśmiech, dobre słowo, cierpliwość, wytrwałość, serce, bo przecież… „Trzeba mieć wielkie serce, żeby kształcić młodych ludzi”. Kolejnym, a zarazem bardzo wzruszającym punktem uroczystości były podziękowania skierowane do szanownych pań „emerytek” – od uczniów, nauczycieli, pani dyrektor oraz pana wójta. Pani dyrektor szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzyła wielu sukcesów w dalszej pracy oraz wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom, a także pracownikom administracji i obsługi. Sama też została uhonorowana nagrodą Wójta Gminy Raciąż. Na zakończenie części oficjalnej zrobiono pamiątkowe zdjęcia, a następnie uczniowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek.

LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W UNIECKU

11. października uczniowie klasy III SP w Uniecku udali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego. Trzecioklasiści wzięli udział w pogadance na temat specyfiki pracy w banku, którą przeprowadziła Pani Paulina Więckiewicz – doradca klienta. Zapoznali się ze sposobami oszczędzania, gromadzenia i lokowania pieniędzy. Panie pokazały uczniom jak wygląda maszynowy sposób liczenia pieniędzy. Pod koniec spotkania dzieci dowiedziały się jak działa bankomat oraz czym jest bankowość elektroniczna. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i wykazali się dużą kreatywnością podczas zadawania pytań. Pracownikom Banku Spółdzielczego w Raciążu – Punkt Kasowy w Uniecku składamy serdeczne podziękowania za przemiłą atmosferę, przekazaną wiedzę oraz prezenty.

 

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

PRÓBNA EWAKUACJA

Próbna ewakuacja w Szkole Podstawowej w Uniecku odbyła się 22 września i rozpoczęła się o godz. 11.00. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły opuścili budynek o godz. 11.07 i stanęli na boisku szkolnym – w miejscu zbiórki, gdzie nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Akcja przebiegała szybko, sprawnie i bez zakłóceń. W przeprowadzeniu próbnej ewakuacji brało udział trzech przedstawicieli Powiatowej Straży Pożarnej w Płońsku oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Uniecka. Całą akcję wspierali Policjanci z Komisariatu Policji w Raciążu. Po zakończeniu próbnej ewakuacji dyrektor szkoły Anna Ossowska złożyła meldunek dowódcy zmiany asp. sztab. Jarosławowi Zającowi. Po oficjalnej części przebiegu ewakuacji Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku przeprowadzili szkolenie dla uczniów klasy IV i V dotyczące pierwszej pomocy. Przypomnieli uczniom podstawowe zasady jej udzielania oraz zademonstrowali  prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Uczniowie podczas zajęć wykazali się dużą wiedzą oraz byli bardzo zaangażowani podczas ćwiczeń. W tym samym czasie Druhowie OSP w Uniecku pokazali dzieciom klas I-III, oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego samochód strażacki oraz omówili jego  wyposażenie. Dzieci mogły wsiąść do samochodu i obejrzeć go w środku. Było to duże przeżycie dla wszystkich uczniów. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia. Na tym działania związane z próbną ewakuacją zakończono.

OGŁOSZENIE!

doc01200120220920124243 doc01200220220920124312 FORMULARZ OFERTOWY

projekt umowy

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

14 września uczniowie SP w Uniecku uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowymi – aspirantem sztabowym Marcinem Leśniakiem oraz starszym aspirantem Witoldem Domareckim. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki. Pan Marcin Leśniak poprowadził pogadankę dla dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III, natomiast pan Witold Domarecki dla uczniów klas IV-VIII. W ramach kampanii „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”, której celem jest zwrócenie uwagi kierujących na właściwe zachowanie się w ruchu drogowym w rejonie przejść dla pieszych usytuowanych przy szkołach, najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać dzieci na drodze, omówił sposoby unikania lub ich pokonywania. Podkreślił jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Przypomniał również jak zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak reagować w sytuacji zagrożenia, gdzie szukać pomocy. Dzieci odpowiadały na zadane pytania. Były bardzo aktywne i wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podawały przykłady niewłaściwego zachowania. Spotkanie ze starszymi klasami poprowadził dzielnicowy, starszy aspirant Witold Domarecki. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników oraz zasady zachowania obowiązujące w szkole i poza nią. Policjant poruszył także temat cyberprzemocy i skutków jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu i telefonu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Poinformował uczniów, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Przypomniał, że zawsze mogą zwrócić się o pomoc do służb oraz instytucji, które są do tego powołane. Przeprowadzone zajęcia w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości wśród uczniów. Tego typu zajęcia są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach Programu Wychowawczo-Profilaktycznego naszej szkoły.                         

        

OBIADY OGŁOSZENIE!

Załącznik nr 1. (opis przedmiotu) Załącznik nr 2. (oferta) Załącznik nr 3.(oświadczenie) Załącznik nr 4. (umowa)

doc01177020220913100643 doc01177120220913100833 doc01177220220913100904 doc01177320220913100933 doc01177420220913101012 doc01177520220913101103

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

OGŁOSZENIE !!!

Dowóz uczniów do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku

od dnia 1 września 2022r.  odbywać się będzie w następującej kolejności:

I autobus

705 – Dłużyce, Sikory, Charzyny

710 – Goszczk

715 – Jeżewo Wesel, Unieck Kolonia

725 – Unieck

730 – Stary Komunin, Nowy Komunin,  Kocięcin Brodowy

 II autobus

705 – Szczepkowo wieś, Szczepkowo Piaski

715 – Kodłutowo (Domińscy), Kodłutowo przystanek

725  – Unieck