AKTUALNOŚCI

ROK SZKOLNY 2020/2021

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „JAK BYĆ EKO?”

18. czerwca 2021 roku w Zespole Szkół w Raciążu odbyło się wręczenie nagród z konkursu plastycznego „Jak być Eko?”

I miejsce zajęła Layan Oukal (klasa I)

II miejsce zajęła Sandra Krysiak (klasa IIIb)

Wyróżnienie otrzymała Zofia Kowalewska (klasa IIIa)

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

TURNIEJ SZACHOWY W KLASIE I

14. czerwca odbył się klasowy turniej szachowy Szach-mat. W rozgrywkach uczestniczyło ośmiu uczniów. 

I miejsce – Łukasz Sosiński

II miejsce – Kacper Królikowski

III miejsce – Franciszek Wiśniewski

Zwycięzcom gratulujemy!

PIKNIK PIERWSZAKÓW

DZIEŃ DZIECKA

WIZYTA „EKOŚWIRKÓW” Z ZESPOŁU SZKÓŁ W RACIĄŻU

Tegoroczny Dzień Dziecka był dla uczniów naszej szkoły bogaty w odwiedziny. Dzieci klas I i II od rana uczestniczyły w autorskiej kampanii społecznej pt. „Dbajmy o czysty las już od dziecka” realizowanej przez młodzież z Zespołu Szkół w Raciążu pod kierunkiem pani Moniki Marciniak (nauczyciela biologii) w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Ekobohaterzy”, którego celem jest promowanie proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju wśród uczniów. W gronie zaproszonych gości, którzy zabrali głos na temat ww. projektu była pani Dorota Rubinkowska – dyrektor Zespołu Szkół w Raciążu wraz z nauczycielami, pan Michał Affek – Leśniczy oraz pani Anna Borgulat – kierownik Ogólnopolskiego Projektu „Ekobohaterzy”. Wszystkich gości powitała dyrektor naszej szkoły pani Anna Ossowska. Lis Rudas przygotował dla młodych adeptów ekologii zajęcia dotyczące ochrony środowiska. Podczas spotkania uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej mieli okazję nauczyć się jak prawidłowo segregować śmieci i dbać o przyrodę. Zdobywanie wiedzy urozmaicały quizy i zabawy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez „Ekoświrki”. W podziękowaniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uniecku zaśpiewali gościom piosenkę „Ekolis” oraz „Ekologiczny Hymn Uniecka”. Ostatnim punktem spotkania było wręczenie dzieciom naklejek „Ekobohaterów”  przez „Ekoświrki”. Natomiast goście otrzymali medale „Przyjaciel Przyrody” wykonane przez uczniów naszej szkoły.

Tego dnia uczniów klas I-III odwiedzili również Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck  wraz z st. instr. ZS Arturem Zybałą. Podczas zajęć przedstawiono historię Patrona naszej szkoły – Powstańców Styczniowych oraz dzieje Związku Strzeleckiego i Jednostki Strzeleckiej 1863. Zaprezentowano również wyposażenie strzeleckie oraz umundurowanie. Zwieńczeniem spotkania był mini konkurs wiedzy na temat Powstania Styczniowego. Nagrodą za dobrą odpowiedź były gadżety z logo Jednostki.

 

WIZYTA STRZELCÓW Z JEDNOSTKI STRZELECKIEJ 1863 UNIECK

OGŁOSZENIE!

17.05.2021 rozkład jazdy autobusu (pobierz)

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych (pobierz) 

2021 – ROK C. K. NORWIDA

OBCHODY W SZKOLE W UNIECKU

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO

I miejsce – Oliwia Rola – recytowała utwór „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”

II miejsce – Natalia Duda – utwór „ Obojętność”

III miejsce – Zuzanna Kuskowska „ Moja piosnka II” i Oliwia Piasecka „Obojętność”

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

Klasy IV-V pod hasłem „Portret C. K. Norwida”

Wyróżnienia:

Martyna Nowakowska kl. IV

Katarzyna Gajkowska kl. V

Klasy VI-VII pod hasłem „Interpretacja plastyczna wiersza C. K. Norwida”

Wyróżnienia:

Agata Bloch kl. VII

Zuzanna Lewandowska kl. VII

Prace uczniów stanowiły tło dla recytacji poezji C. K. Norwida

UWAGA!

Rozkład jazdy autobusów od 04.05.2021 r.

rozkład jazdy od 4.05.2021 (pobierz)

UWAGA!

Rozkład jazdy autobusów od 26.04.2021 r.

Rozkład jazdy od 26.04.2021(pobierz)

OGŁOSZENIE!

UWAGA OŚMIOKLASISTO!

Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, że zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”?

CYBER.MIL Z KLASĄ – INWESTYCJA W SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

Zapewne jesteś uważnym obserwatorem i widzisz, że rozwój i technika pędzą w zastraszającym tempie. Współczesny świat kładzie olbrzymi nacisk na kreatywność i niecodzienność. Ale żeby zaistnieć za kilka jako dobry specjalista, działanie musisz podjąć już dziś.

Jednym z takich rozwiązań, który może otworzyć przed Tobą okno na świat, jest nauka w szkole średniej, w klasie objętej „Programem CYBER.MIL z klasą”.

W trakcie nauki oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będziesz uczył się również takich ciekawych przedmiotów jak kryptografia, algorytmika, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.

Sam dobrze wiesz, jak ważne są nowoczesne technologie i bezpieczeństwo. Edukacja z tych przedmiotów pozwoli Ci już dzisiaj nauczyć się obsługiwać przyszłe realia. Zdobędziesz wiedzę i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

Nie tylko w szkole

„Program CYBER_MIL z klasą” to przede wszystkim innowacja. Dlatego jako uczeń będziesz uczestniczyć przede wszystkim w praktycznych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Skorzystasz z możliwości obserwacji pracy w profesjonalnych jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, różnych instytutów naukowych oraz firm z branży cyberbezpieczeństwa.

I co później?

Nauka w CYBER_MIL z klasą to bilet wstępu na praktycznie każdą prestiżową uczelnię. Jeśli wybierzesz uczelnię wojskową lub cywilną będzie Ci dużo łatwiej przyswoić zagadnienia z programu studiów, bo będziesz już miał solidne fundamenty. To jakie studia wybierzesz jest jednak tylko i wyłącznie Twoją decyzją.

Tylko szesnaście szkół realizujących  programem CYBER_MIL z klasą są objęte bezpośrednim wsparciem Wojska Polskiego. Oprócz wsparcia finansowego do ich dyspozycji pozostają  fachowe i profesjonalne jednostki patronackie, które służą dodatkową pomocą. Koordynatorem realizacji projektu w wybranych 16 szkołach w całej Polsce jest Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej wspierane działaniami przez takie wyjątkowe instytucje jak Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Brzmi zachęcająco?

Żeby stać się uczniem takiej klasy musisz już dziś wykazać się przede wszystkim   zdecydowaniem. Programem objętych jest tylko 16 szkoły w całym kraju. Po jednej w województwie.

 

Od września bądź jednym z nielicznych bo maksymalnie 15 uczniów w określanej klasie będzie miało możliwość uczenia się tak ekskluzywnych klasach.

Twoja przyszłość jest już tylko w Twoich rękach.

CZYTAJ SZCZEGÓŁY

Oferta dla najlepszych

Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby się do Projektu zakwalifikować szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości. Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.

Trzy lata specjalistycznej edukacji

„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Pokaźne wsparcie z budżetu

Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki te będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Oznacza to, że szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację.

Drzwi do kariery

Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Z pewnością wśród tegorocznych ósmoklasistów jest dużo takich, którzy interesują się mundurem, a jednocześnie ich pasją jest informatyka. To oferta dla was idealna! A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które otwierają się przed tobą. Dzisiaj walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni to wyzwanie już nie przyszłości, a teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie wyłącznie rosnąć. Ale także na rynku cywilnym: przecież trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które działa w oparciu o system informatyczny i nie chce chronić wysiłku swoich pracowników czy danych klientów. Zatem nic, czego się nauczysz, się nie zmarnuje.

 

KONKURS RECYTATORSKI

Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego (kliknij tutaj)

LEKCJA EKONOMII W KLASACH I-III

DZIEŃ PATRONA

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTĘPÓW

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010507039381 

POWSTANIE STYCZNIOWE – PREZENTACJE

Powstanie styczniowe

 

OGŁOSZENIE

UWAGA! od 18.01.2021 r. uczniowie klas I-III wracają do nauczania stacjonarnego w szkole!

Zmiany w rozmieszczeniu sal lekcyjnych dla uczniów klasy III a, III b.

Klasa III b i III a uczą się w budynku po gimnazjum.

Klasa III b ma lekcje na piętrze sala numer 11 i przebiera się w rozbieralni na parterze. 

Klasa III a ma lekcje na parterze w sali numer 3 i przebiera się w szatni(wieszak).

Klasa I wchodzi wejściem głównym od ulicy i rozbiera się przy łazienkach.

Klasa II wchodzi wejściem bocznym przy kotłowni i przebiera się w rozbieralni.

 

Rozkład jazdy autobusów od 18.01.2021 r.

 

rozkład jazdy od 18 stycznia 2021 (plik do pobrania)

UWAGA! Pamiętamy o dezynfekowaniu rąk i o maseczkach!

LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE I

Dzieci z klasy I zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki w naszej szkole. Pierwszaki z zainteresowaniem wzięły udział w lekcji bibliotecznej. Uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała „Calineczkę” baśń Hansa Christiana Andersena. Później był czas na sprawdzenie umiejętności czytania oraz na rysunki. Dzieci wyszły z biblioteki z uśmiechami na twarzach i pierwszą wypożyczoną książką.

 

PASOWANIE NA UCZNIA

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku przygotowywali się do uroczystości pasowania na ucznia od początku roku szkolnego. Pod okiem swojej wychowawczyni p. Doroty Skwarskiej uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek. Wytrwale ćwiczyli podczas prób.

14 października od samego rana w szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy I ubrani w stroje galowe, na tle pięknej dekoracji sali gimnastycznej, wspaniale prezentowali się w tym ważnym dla nich dniu.

Wychowawczyni powitała Panią dyrektor Annę Ossowską, uczniów oraz rodziców przed monitorami komputerów w transmisji na żywo, którzy niestety nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w tej uroczystości ze względu na zagrożenie wirusem COVID – 19.

W niezwykle podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu Pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia.

Po życzeniach skierowanych do uczniów klasy I i ich rodziców starsi koledzy z klasy III wręczyli upominki, a wychowawczyni podziękowała rodzicom za ufundowanie przyborników szkolnych, pamiątkowych ołówków i słodkości. Na zakończenie transmisji świeżo upieczeni uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku pozdrowili swoich rodziców, którzy oglądali w skupieniu występy swoich pociech.

 

LEKCJA EKONOMII

07. 10. 2020 r. w klasach VIII i VII Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych zostały przeprowadzone lekcje z ekonomii. Pani Marianna Krzemińska i Pani Anna Marciniak –  wychowawcy klas zaprosiły na spotkanie z uczniami Panią Paulinę Więckiewicz – pracownika Banku Spółdzielczego w Raciążu.

Zajęcia obejmowały różnorodną tematykę dotyczącą pracy banku i możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii do obsługi klienta. Uczniowie poznali sposoby płatności przelewem, kartą, telefonem, zegarkiem. Zostali zapoznani z możliwością założenia własnego konta i sposobami oszczędzania oraz umiejętnego gospodarowania własnymi pieniędzmi. Była krótka lekcja obliczania oprocentowania lokat i wypełnianie przelewów bankowych.

Zajęcia zainteresowały uczniów, chętnie zabierali głos i wykonywali ćwiczenia. Zgodnie stwierdzili, że lekcja wprowadziła ich w świat bankowości, zarezerwowany do tej pory dla dorosłych.

Pani Paulina Więckiewicz na pożegnanie wręczyła uczniom pakiet materiałów i drobne upominki z logo BS Raciąż, uczniowie podziękowali brawami za ciekawą lekcje ekonomii.

 

LEKCJA EKONOMII W KLASIE V

Do zajęć z ekonomii dołączyła klasa V z wychowawcą Panią Edytą Petrykowską. Pani Paulina Więckiewicz i tym razem doskonale sprawdziła się w roli edukatora.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

Pierwszego września 2020 roku uczniowie, rodzice i nauczyciele powitali nowy rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym w Uniecku. Następnie uczniowie z rodzicami i  nauczycielami udali się na plac szkolny. W tym roku ze względu na panującą epidemię w naszym kraju w związku z zakażeniem wirusem SARS-COV-2 organizacja roku szkolnego wyglądała inaczej niż zwykle. Uczniowie poszczególnych klas wchodzili do szkoły wyznaczonymi wejściami i spotykali się z wychowawcami w klasach. Pani Dyrektor swoją obecnością zaszczyciła uczniów klasy I, którzy zaczynają swoją przygodę z nauką. Życzyła im sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.   

 

OGŁOSZENIE!

Dowóz uczniów do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku w dniu 1 września 2020 r. odbędzie się  w następującej kolejności:

I autobus

700 – Komunin i Kocięcin Brodowy

720 –   Goszczk oraz uczniowie mieszkający bezpośrednio przy trasie Goszczk – Unieck

 II autobus

700 – Szczepkowo(od strony przystanku PKS) i Kodłutowo

720 – Unieck Kolonia, Jeżewo Wesel oraz Charzyny

 

W autobusach obowiązują maseczki!

Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku

 

8.00 – Msza Święta

9.00 – Inauguracja roku szkolnego 2020/2021- spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach (przydział podręczników).

10.00 – odjazdy autobusów w następującej kolejności:

Autobus I

10.00 – Komunin i Kocięcin Brodowy

10.15 – Unieck Kolonia, Jeżewo Wesel, Goszczk

Autobus II

10.00 – Szczepkowo, Kodłutowo, Charzyny

 

Uczniowie wchodzą do szkoły w następującym porządku:

Wejście Nr 1 (główne do szkoły podstawowej od strony ulicy) kl. IIIa

Wejście Nr 2 (od strony szatni) PP, OP, kl. IIIb

Wejście Nr 3 (od strony kotłowni) kl. I,  kl. II

Wejście Nr 4 (główne wejście do nowego budynku) kl. IV-VIII

W Punkcie Przedszkolnym i Oddziale Przedszkolnym spotkanie dzieci i rodziców z wychowawcami odbędzie się na placu zabaw przed szkołą.

Do budynku szkoły mogą wchodzić tylko uczniowie i pracownicy szkoły oraz osoby załatwiające sprawy w sekretariacie szkoły.

Przed wejściem do szkoły należy zdezynfekować ręce, zakryć usta i nos maseczką oraz zachować dystans społeczny 1,5m.

 

In