LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

ROK SZKOLNY 2022/2023

LUTY 2023

STYCZEŃ 2023

CHEMIA

Podczas zajęć z chemii uczniowie klasy 8 badali odczyny roztworów wodnych za pomocą soku z czerwonych buraków oraz za pomocą wywaru z czerwonej kapusty. Doświadczenia zarejestrował jeden z ósmoklasistów aparatem marki Canon (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości).

TECHNIKA

W dniu 25. stycznia uczniowie klasy 4 na lekcji techniki w formie zabawy uczyli się jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Głównym tematem zajęć było właściwe zachowanie się rowerzystów podczas jazdy po drodze rowerowej, chodniku i jezdni. Ćwiczenia uczniów zarejestrował jeden z czwartoklasistów aparatem marki Canon (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości).

DZIEŃ PATRONA

W dniu 25. stycznia 2023r podczas akademii z okazji Patrona Szkoły w ramach Laboratoriów  Przyszłości został wykorzystany statyw do aparatu Manfrotto oraz aparat Canon EOS M50 Mark II (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). W rolę fotografa wcielił się uczeń z klasy ósmej Mateusz Pawelski, który dzięki zastosowanym narzędziom doskonalił swoje umiejętności techniczne oraz fotoreporterskie.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

13. stycznia dzieci z Oddziału Przedszkolnego miały okazję uczyć się kierunków (w lewo, w prawo, prosto, do tyłu) z robotami Photon (zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Pierwszym punktem zajęć było zapoznanie się z obsługą aplikacji oraz robotów. Następnie dzieci ćwiczyły kierunki według instrukcji podawanych przez nauczyciela.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM

13. stycznia podczas zajęć logopedycznych dzieci z Oddziału Przedszkolnego zapoznały się z działaniem robotów Photon (zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Samodzielnie włączyły roboty i aplikacje oraz uczyły się ich obsługi. Dodatkowo przedszkolaki przypomniały sobie stosowanie liczby mnogiej w prostych wyrazach.

   

ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE W KLASACH 1-3

12. stycznia uczniowie klasy 3 zapoznali się z historią Marii, która z przyjaciółmi wybrała się do parku rozrywki. Nie chciała jeździć kolejką, bo bardzo bała się szybkiej jazdy. Zadaniem uczniów było zbudowanie z klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIALS (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) huśtawki dla Marii oraz stworzenie i przetestowanie programu, który będzie ją poruszał. Następnie dzieci przebudowywały i ulepszały model oraz zmodyfikowały program. Zadania jakie wykonywali uczniowie pobudziły ich wyobraźnię oraz zmotywowały do współpracy.

.

ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE W KLASACH 1-3

Uczniowie klasy 1 na zajęciach konstrukcyjnych z klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIALS (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości)według instrukcji wybudowali karuzelę dla Zosi (głównej bohaterki parku rozrywki). Stworzyli i przetestowali program, który wprawił karuzelę w ruch obrotowy. Po ukończeniu pierwszego zadania, każde dziecko modyfikowało ww program. Inspiracyjne bloki programowania miały na celu pobudzenie wyobraźni uczniów podczas modyfikowania programów. Umożliwiły im również znalezienie własnych rozwiązań.

.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W KLASIE 3

04. stycznia uczniowie klasy 3 mieli okazję wykonywać ćwiczenia logopedyczne z pomocą robotów Photon (zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Dzieci z ochotą ćwiczyły wyrazy i zdania z głoską „r” oraz współpracowały w grupie.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W KLASIE 2

Podczas zajęć logopedycznych w klasie 2 uczniowie wykorzystali roboty Photon do utrwalenia prawidłowej wymowy głosek „sz”, „ż”, „cz” (zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości).  Wykonywanie logopedycznych zadań z robotami ułatwiło pracę i sprawiło, że drugoklasiści bardzo chętnie zaangażowali się w realizowanie ćwiczeń artykulacyjnych.

GRUDZIEŃ 2022

JASEŁKA

W dniu 22.12.2022r. podczas uroczystości jasełek został wykorzystany statyw do aparatu oraz aparat fotograficzny CANON (zakupione z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). W rolę fotografa wcielił się uczeń klasy 8 Mateusz Pawelski, który rozwijał swoje umiejętności techniczne, zespołowe oraz dziennikarskie, które posłużą mu w przyszłości w rozwijaniu swojej pasji jaką jest fotografia.

JĘZYK ANGIELSKI

21 grudnia 2022 roku uczniowie klasy VII mieli okazję do utrwalenia świątecznego słownictwa na zajęciach z języka angielskiego. Siódmoklasiści wraz z robotami Photon zagrali w grę, której celem było znalezienie właściwej ilustracji do wylosowanego słowa. Dzięki sympatycznym robotom uczniowie w przyjemny sposób przypomnieli sobie i utrwalili świąteczne słówka (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości).

SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE III

20 grudnia 2022 roku uczniowie klasy III oraz rodzice z Rady Klasowej spotkali się na uroczystej wigilii. Dzielenie się opłatkiem poprzedziła krótka pogadanka wychowawczyni Doroty Skwarskiej na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Po życzeniach śpiewano wspólnie najpiękniejsze polskie kolędy. Trzecioklasiści wykonali pamiątkowe zdjęcia aparatem marki CANON (zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.

JĘZYK POLSKI

Podczas zajęć z języka polskiego uczniowie klasy 4 wykonali makiety akademii pana Kleksa z klocków LEGO EDUCATION SPIKE(#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Zadaniem czwartoklasistów było zbudowanie budynku akademii oraz przynależącego do niego ogrodu. Zajęcia praktyczne z klockami LEGO pomogły zwizualizować książkowe przygody lekturowych bohaterów powieści „Akademia pana Kleksa”

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE III

12. grudnia 2022 r. podczas zajęć rozwijających z języka polskiego w klasie III uczniowie wykonali zdjęcia do  samodzielnie wymyślonego komiksu. Pierwszą czynnością było zmontowanie zestawu do tła oraz aparatu fotograficznego (zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Następnie trzecioklasiści umieścili scenografię oraz bohaterów odgrywających główne role w komiksie. Kolejnym ważnym punktem było wykonanie zdjęć i zmiana ułożenia maskotek. Uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonanie jak najlepszych ujęć zabawkowych bohaterów.

ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE KLAS 1-3

8 grudnia 2022 r. w klasie III na zajęciach konstrukcyjnych nadszedł czas na kolejną wielką przygodę. Uczniowie zapoznali się z lekcją pt. „Wielka przygoda na pustyni” w aplikacji LEGO EDUCATION SPIKE (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) i pomogli bohaterom przygody na pustyni zwiedzić piramidy. Dzieci użyły wyobraźni podczas burzy mózgów, by pomóc bohaterom dotrzeć do piramid. Do stworzenia modeli uczniowie skorzystali z co najmniej jednego silnika lub czujnika (tj. czujnika kolorów lub matrycy świetlnej) oraz dodatkowych materiałów. Każda grupa przedstawiła zaprojektowane i zbudowane modele. Było auto z matrycą świetlną oraz helikopter z silnikiem. Następnie trzecioklasiści programowali i testowali prototypy. Były to bardzo ciekawe zajęcia ponieważ dzieci same wymyśliły i zrealizowały własne projekty. 

 

RELIGIA

W dniu 07.12.2022r. na lekcji religii uczniowie klasy ósmej zapoznali się z instrukcją obsługi: gimbala, mikrofonu kierunkowego Saramonic Vmic-Mini,Mikroportu Saramonic Blink 500B1,statywu do aparatu Manfrotto, aparatu Canon Mark II oraz zestawem oświetleniowym wraz z lampą Softbox. Dzięki zastosowanym narzędziom młodzież rozwijała swoje umiejętności techniczne, wokalne i artystyczne poprzez nagrywanie i odtwarzanie emisji głosu zarejestrowanego na laptopie. Efektem finalnym lekcji było zgłoszenie się dwóch chętnych uczniów do obsługi sprzętu podczas akademii szkolnych.

UBIERAMY SZKOLNĄ CHOINKĘ

MIKOŁAJKI KLASY 5

RELIGIA

W dniu 02.12.2022r. podczas próby do inscenizacji Bożonarodzeniowej uczniowie klasy czwartej, piątej,szóstej i siódmej zapoznali się z instrukcją obsługi: mikrofonu kierunkowego Saramonic Vmic-Mini,Mikroportu Saramonic Blink 500B1,statywu do aparatu Manfrotto oraz zestawem oswietleniowym wraz z lampą Softbox.Podczas próby uczniowie rozwijali umiejętności wokalne,artystyczne, techniczne oraz pracy w zespole.Zastosowane narzędzia poszerzyły ich wiedzę w zakresie przygotowywania się do uroczystości szkolnych.

LISTOPAD 2022

FIZYKA

30.11.2022 na lekcji fizyki w klasie VIII uczniowie zapoznali się z obsługą drukarki 3D (zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) i wykonali próbny wydruk.

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

29. listopada klasa III zorganizowała andrzejki. Po obejrzeniu prezentacji o zwyczajach andrzejkowych do klasy zawitał robot Photon(#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości), który znakomicie współpracował z uczniami w czasie zabaw i wróżb. Najwięcej radości sprawiła uczniom wróżba z wyszukiwaniem imion najlepszych kolegów i koleżanek w której uczestniczył robot Photon. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

DZIEŃ MISIA

Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy 4 zorganizowali dla całej społeczności szkolnej sesję zdjęciową z okazji Dnia Misia. Tydzień przed planowanym wydarzeniem czwartoklasiści przygotowali zestaw do mocowania tła, zestaw oświetleniowy, statyw do aparatu fotograficznego. Utrwalili także obsługę aparatu fotograficznego. Wraz z wychowawcą wykonali również dekorację tematyczną. 25. listopada odbyła się sesja zdjęciowa dla uczniów klas 1-8 z ulubionymi pluszakami. Zarówno uczniowie – modele jak i fotografowie czynnie zaangażowali się w obchody z okazji Dnia Misia. Podczas wydarzenia wykorzystano sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości).

DZIEŃ MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Dzieci z OP zapoznały się z zestawem do fotografowania. Zestaw oświetleniowy ~ statyw, lampa, aparat fotograficzny marki Canon zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości(#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). W rolę fotografa wcieliła się Martyna G.

WYCIECZKA SZKOLNA DO WARSZAWY

JĘZYK ANGIELSKI

Robot Photon był gościem specjalnym w klasie 7 podczas powtórzenia słownictwa związanego z zachowaniem oraz czasownika „być” w czasie przeszłym. Uczniowie wytrwale ćwiczyli i utrwalali materiał językowy przed sprawdzianem (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości).

ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE KLAS 1-3

Podczas listopadowych zajęć konstrukcyjnych klasa 2 skupiła się na programowaniu łodzi podwodnej z klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL (zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości), po to by wprowadzić ją w ruch oraz tworzyła modyfikacje programu i modelu. Uczniowie ćwiczyli wyobraźnię i umiejętność przewidywania efektów swojej pracy.

MODLITWA I PATRIOTYZM

W dniu 10.11.2022r.na lekcji religii klasa 7 wykorzystała zestaw do tła w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości”(#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Uczniowie zaprojektowali dekorację nawiązującą do Święta Niepodległości. Na tle dekoracji młodzież modliła się za poległych bohaterów walczących o niepodległą Polskę. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z budową zestawu do montażu tła, rozwijali swoją kreatywność, zdolności artystyczne oraz ćwiczyli umiejętności pracy w zespole. Dzięki zastosowanym narzędziom zakupionym z projektu ,,Laboratoria Przyszłości” udało połączyć się praktyki religijne z postawą patriotyzmu.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10.11.2022 r. podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości wykorzystano do wykonania zdjęć aparat fotograficzny z programu „Laboratoria Przyszłości”(#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Dokładne zapoznanie się na  godzinie wychowawczej przez uczniów klasy IV z instrukcją obsługi urządzenia , pozwoliło na wykonanie dobrych jakościowo zdjęć oraz poszerzyło wiedzę i umiejętności w zakresie fotografii.

PAŹDZIERNIK 2022

FIZYKA

W dniach 19.10, 21.10, 26.10, 28.10 i 2.11 klasa VIII na lekcjach fizyki korzystała z zestawu „BOFFIN 500” w ramach „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie montowali obwody elektryczne, a następnie dokonywali pomiarów napięcia, natężenia i oporu elektrycznego. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się ze schematami układów szeregowych jak i równoległych, a następnie z praktycznym montażem tych obwodów. Dzięki zastosowaniu zestawu „BOFFIN 500” z programu „Laboratoria Przyszłości”(#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) uczniowie w łatwy sposób mogli przysposobić wiedzę i praktykę czytania i budowania obwodów.

ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE KLAS 1-3

Uczniowie klasy III na zajęciach konstrukcyjnych zbudowali z klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL (zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) i zaprogramowali zwierzęcy alarm. Dodatkową atrakcją było posługiwanie się czujnikiem kolorów, dzięki któremu zabawa była jeszcze bardziej fascynująca. 

Podczas jesiennych zajęć konstrukcyjnych uczniowie klasy II wyruszyli na arktyczną przejażdżkę z klockami LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL (zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Drugoklasiści wytrwale budowali i uczyli się programowania.

EDUKACJA MATEMATYCZNA

W październiku uczniowie klasy III uczestniczyli w kreatywnej lekcji matematyki. Rozwiązywanie zadań matematycznych wspierał robot Photon – pomoc zakupiona w ramach programu Laboratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Dzieci razem z robotem ćwiczyły i utrwalały tabliczkę mnożenia i dzielenia. Nowy bohater wzbudził ogromne zainteresowanie lekcją i wpłynął pozytywnie na współpracę, aktywność i koncentrację uczniów w czasie zajęć.

JĘZYK ANGIELSKI

Photony były głównymi gośćmi na zajęciach z języka angielskiego w klasie III i pomagały w powtórzeniu i utrwaleniu słownictwa z zakresu emocji i uczuć. Dzięki pomocom zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) uczniowie mieli okazję połączyć umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku obcym oraz wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej w praktyce.

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z JĘZYKA POLSKIEGO

Podczas zajęć rozwijających z języka polskiego uczniowie klasy II mieli okazję utrwalić pisownię wyrazów z „u” oraz „ó”. Pomocnikami w trudnej sztuce zapamiętywania słów z trudnością ortograficzną okazały się roboty Photony (zakupione z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania i rozwiązywali zagadki ortograficzne.

 

WRZESIEŃ 2022

ZAJĘCIA KONSTRUKCYJNE KLAS 1-3

Grupa pierwszoklasistów uczestnicząca w zajęciach konstrukcyjnych zbudowała według instrukcji robota z klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL (zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości), którego zadaniem było wepchnięcie łódki do wody. Głównym celem zajęć było zaprogramowanie robota wprawiającego łódkę w ruch, a następnie modyfikacja programu by ulepszyć jego działanie. Uczniowie dzielnie eksperymentowali z programem dodając do niego wiele ciekawych rozwiązań.

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z JĘZYKA POLSKIEGO

Młodzi poloniści na zajęciach rozwijających z języka polskiego w klasie 3 konstruowali arktyczny pojazd z klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL oraz wymyślali historyjki dotyczące wielkiej przygody Leo. Dzięki pomocom z programu Laobratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości) uczniowie ćwiczyli wyobraźnię oraz umiejętność tworzenia opowiadań. 

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Uczniowie klasy 2 podczas zajęć logopedycznych korzystali z klocków LEGO EDUCATION SPIKE PRIME, pozyskanych z programu Laboratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości), które uatrakcyjniły ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej. Nowe pomoce zapewniły uczniom również świetną zabawę oraz dawkę solidnej wiedzy. 

Nietypowe zajęcia logopedyczne odbyły się w klasie 4, gdzie gościem specjalnym był robot Photon, zakupiony dzięki udziałowi naszej szkoły w programie Laboratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszlosci, #LaboratoriaPrzyszłości). Photon pomógł uczniom w wykonywaniu ćwiczeń ze słuchu fonematycznego oraz utrwalenia prawidłowej wymowy głosek z szeregu syczącego.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI